Warning: A non-numeric value encountered in /var/www/hstam.ntua.gr/wp-content/themes/hstam/functions.php on line 5806

Το Δ.Σ. της ΕΕΘΕΜ εκφράζει τα θερμά του συλληπητήρια στην οικογένεια του εκκλιπόντος καθηγητή Στέφανου Παϊπέτη, εκλεκτού εκπροσώπου της κοινότητας της μηχανικής στη χώρα μας και μέλους της ΕΕΘΕΜ.

Ο εκλιπών ήταν  μηχανολόγος μηχανικός του Ε.Μ.Π., μηχανολόγος μηχανικός του Imperial College του Λονδίνου, διδάκτωρ του Πανεπιστημίου του Λονδίνου και Ομότιμος Καθηγητής του Πανεπιστημίου Πατρών. Η ερευνητική περιοχή του ήταν τα προηγμένα αεροδιαστημικά υλικά και υπήρξε υπεύθυνος διεθνών προγραμμάτων συνεργασίας, ενώ πολλά βιβλία και μελέτες του έχουν δημοσιευτεί από εκδοτικούς οίκους του εξωτερικού. Παράλληλα είχε σημαντική δραστηριότητα ως συγγραφέας, ποιητής και φιλόσοφος και είχε ασχοληθεί με θέματα αρχαίας τεχνολογίας.

The Managing Board of HSTAM expresses warm condolenses to the family of the late professor Steranos Paipetis, a distinguished representative of the mechanics community in our Country and  member of HSTAM, who passed away after a short illness.